A busók hagyományát követve, február 14-től a télnek már semmi keresnivalója nincs itt.
Bár az embernek nincs hatalma – évezredekig így volt – az évszakok felett, de az álarcos, mesés lények azért vannak, hogy elűzzék a szürke telet és előcsalogassák a rügyfakasztó tavaszt. Ezzel a nagyböjt időszaka is beköszönt.
A böjtölés valamilyen formája az összes világvallás esetében megjelenik. Igaz, manapság már egyre kevesebben tartják be ezt az egyházi „próbatételt”, de a húsmentes böjtölésnek jótékony hatása van a szervezetre.
Az emésztőrendszer regenerálódik, az anyagcsere felgyorsul, kiürülnek a méreganyagok és nem utolsó sorban a zsírpárnák is csökkennek. Vannak, akik úgy gondolják, hogy „lágyítja” a szívet, érzékenyebbé és éberebbé tesz, segít kitisztítani a gondolatainkat is.
Már azzal is eredményt érhetünk el – és elmondhatjuk, hogy részben böjtölünk – ha a szokásos mennyiség 70%-át esszük meg. Ez az önmegtartóztatós időszak nem csak a zöldség-saláta evésről szól. Sok terméket találunk a boltok polcain, amiből hús nélkül is ízletes ételt tudunk készíteni. A rizs, a bulgur, a kuszkusz, a tészta, a sokféle hüvelyes rengeteg féleképpen, laktatóan elkészíthető sajttal, vegetáriánus fasírtokkal és ahogyan nálunk mondják „hamisan” – pörkölt alapra kerülnek a további alapanyagok.
A XXI. századi böjtölés már nem az éhezésről szól, hanem a mértékletes étkezésről. A magyarok régen ezeken a napokon szimbolikusan a „kútba dobták” a kamra kulcsát, hogy ne kísértse a sok csemege a család tagjait.
Amennyiben mégis nagy a csábítás, gyorsan kapjunk be egy cukormentes rágógumit! : ) Mindenkinek, aki belevág ebbe a kihívásba, kitartást kívánok!