A Sárrét parkban és a környéken lakók egy lelkes csoportjában, a Kacsóh Baráti Kör tagjaiban, felmerült az igény egy, az ott élők által működtetett közösségi tér létrehozására. Egy év komoly, többrétű előkészület után a Sárrét park 2. szám alatt elkészült a helyiség felújítása és február 27-én hivatalosan is megnyílik a Sárrét Közösségi Tér.
A kezdeményezés példaértékű, hiszen nemcsak a különböző társadalmi hátérrel rendelkező csoportokat hozta össze, de intézmények közötti együttműködés is létrejött, hisz a Zugló Önkormányzata tulajdonában lévő helyiséget a Fővárosi Szolidaritási Alap és a kerületi önkormányzat által közösen biztosított forrásból újították fel, ahogy maga a projekt is idén tavaszig közös büdzséből építkezik. A pályázati időszak lejártával a Zuglói Cserepes Kulturális Nonprofit Kft. működtetésébe kerül.
A környéken szociokulturális szempontból nagyon eltérő hátterű emberek, családok élnek. Vannak itt társasházak, családi házak, de a területen találkozunk zuglói és fővárosi önkormányzati fenntartású bérházakkal és a főváros kezelésében lévő szociális intézményekkel is. Ez a sokszínűség viszont súrlódásokat eredményez. A most alakulóban lévő közösségi tér az együttélését és az önszerveződést segíti. A kezdeményezés Pécsi Diána helyi önkormányzati képviselő és Balla Edit a területen működő BMSZKI Családok Átmeneti Otthona vezetőjének az együttműködése eredményeképpen indult el.
Balla Edit, aki egyben a projekt közösségi koordinátora is, köszöntette a tér működési tervezésre érkezőket, köztük Pelyva Juditot, a Zuglói Munkácsy Mihály Általános Iskola igazgatóját, aki miközben a Sárrét park 2. szám alatti tér felújítása folyt, befogadta a szerveződő közösséget, és az iskola weboldalán hírt is adott a kezdeményezésről.
Balla Edit lapunknak elmondta, hogy most e példaértékű folyamatnak egyik megvalósult állomásához ért ez a közösség, mely sok problémát hordozott mindeddig magában.
“A közösségszervezésben pedig rengeteg lehetőség rejlik. Mi úgy gondoljuk megoldani a különböző társadalmi csoportok békés együttélését, hogy a közös értékeket, közös hangot keressük, és a közös ügyek megvalósításánál az itt élő emberek erőforrásaira támaszkodunk. Az együtt töltött idő, az együtt csinálás közel hozza az embereket egymáshoz. Ez a közösségi tér is ezt szolgálja.”
Az ötletelésben résztvevők nemcsak azt találták ki a szombati eseményen, hogy milyen programokon szeretnének részt venni, illetve ide csábítani másokat, hanem a működési elveket, szabályokat, és egy működési órarendet is összeállítottak nagyon alapos, átgondolt csapatmunkával. Azt is lefektették, hogy például egy művészeti foglalkozást ki, mikor, milyen feltételek mellett tarthat, és egy konkrét ajánlatról milyen módon dönt a közösség az új helyen, amelyet hivatalosan február 27-én nyitnak majd meg.
Dömény Péter, a Zuglói Cserepes Non-Profit Kft. ügyvezetője a jelenlévőknek elmondta, hogy április elsejétől a tér működtetése, karbantartása a Civil Házhoz fog tartozni. Egy recepciós heti húszórában áll majd a lakosság rendelkezésére az előre egyeztett módon. A továbbiakban a részleteket még átbeszélik.
Pécsi Diána, a körzet önkormányzati képviselője nagyon sok éve dolgozik a környék konfliktusainak megoldásán, a mostani tervezés egy nagyon fontos előrelépés ebben.
“Úgy gondolom, ahhoz, hogy a környéken a különböző társadalmi csoportok közötti konfliktus csökkenjen, szükség van arra, hogy az itt élők jobban megismerjék egymást és egymás problémáit. 6-7 évvel ezelőtt a Szomszédünnep volt az első lépése ennek a folyamatnak, amellett, hogy nagyon sokáig vittük a közbiztonsági vonalat, amihez végül nem sikerült megfelelő anyagi hátteret kapnunk a budapesti önkormányzattól” – mondta a képviselő. “A szakemberek mindvégig arról biztosítottak, hogy a közösségi tervezés ugyan lassan beérő, de nagyon hatékony módszer. Ennek a példáját látjuk most itt is. Már a finisben vagyunk, ma tervezzük a konkrét működést, a konkrét feladatokat, hogy ki nyisson, ki zárjon, ki tartsa a foglalkozásokat, ez már az a periódus, ami után pár héten belül itt megindulhat az élet.”
Pécsi Diána hozzátette, hogy a közösségi tér mindennapjaiba bevonják a rendőrséget, a rendészetet is, így az itt élők nagyobb biztonságban fogják magukat érezni.
Az eseményt Balla Edit mellett Bartos Beáta, mentálhigiénés szakember, szociodramatista, és a főváros támogatásával Nagy Laura közösségfejlesztő gyakornok koordinálta.