Boltvadász – csokoládé

A tavaszra még várni kell, de már előbújtak az első hóvirágok ebben a sötét, hideg, napsütésmentes időszakban is. Ebben a vírusos, depressziós időben egyre jobban vágyunk a boldogságra és nem véletlen az sem, hogy ez az időszak a bálok, vigadozások ideje.

Hóvirág (Galanthus)

Amennyiben nem vágyunk a társasági összejövetelekre, kéznél lévő örömforrás a csokoládé. Brillat Savarin  írta, hogy „Boldog az a csokoládé, amely miután a nők mosolyán át bejárta a világot, szájban olvadva, élvezetes csókban leli halálát.” és milyen igaza volt! De miért is érezzük jobban magunkat a csokitól?

Csokievéskor az agyban béta-endorfin szabadul fel. Édesszájúaknak illúzióromboló, hogy nem a csokoládéban van a boldogsághormon- az a szervezetünkben keletkezik. Napi 1-2 kocka csoki elfogyasztása nem okoz függőséget, de jótékonyan hathat a központi idegrendszerre (teobromin), csökkentheti a vérnyomást és a demencia kockázatát (flavonol) is.

Inkább a 43%-nál magasabb kakaótartalmú „fekete” csoki fogyasztása az ajánlott a tej- és fehér csokival szemben. Idővel megszerethető az étcsoki is, de ne a 90%-ossal kezdjük.

A kalóriadús csokoládé mellett a további boldogságfokozókat is ajánlunk: hála, jócselekedet, szeretet, megbocsátás, optimizmus, stresszoldás, testmozgás- bár ezek a boltokban sajnos nem kaphatók.

A néphit szerint, ha január 25-én „pálforduló” napján süt a nap, akkor hosszú kemény télre számíthatunk. A legenda szerint Hunyadi Mátyást 1458. január 24-én a Duna jegén koronázták királlyá.

Szóval tegyünk a szánkba egy kocka étcsokit és fogyasszuk azt Igazságos Mátyás egészségére!

Kapcsolódó cikkek