
Hallották már, hogy egy évben kétszer is van férfinap itthon?
Nem egy piros betűs, munkaszüneti nappá nyilvánított ünnep, de 1999 óta az ENSZ támogatásával van nemzetközi férfinap az egész világon november 19-én. A fordulat, ami miatt most aktuális nálunk: hazánkban 2009 óta május 19-én, Ivó napján is koccinthatunk rájuk!
A nap célja a nélkülözhetetlen és pozitív férfiszerep kiemelése, odafigyelés a testi-lelki egészségükre. ENSZ adatok szerint a világátlag a nemek között, szinte egyenlő: a nők 49,7%, a férfiak 50,3%- át teszik ki a népességnek. Magyarországon a nők aránya körülbelül 53%, ami az idősebb korosztálynak „köszönhető”, mivel a férfiak mintegy hét évvel kevesebbet élnek, 65 év felett a férfiak aránya 38%! Ezért is érdemes foglalkoznunk és odafigyelnünk a „mindent kibíró, sosem panaszkodó” férfiak egészségére.
Sokunkban még a múlt évezredben belénk rögzült minták, elvárások élnek feléjük: sebezhetetlenek, erősek, kemények, sosem betegek, vagy ha mégis, akkor egy üveg sör a haverokkal mindenre gyógyír volt. Ez ma már hogy nem így van. Nekünk, nőknek a feladatunk, hogy felismerjük, ha gond van, bátorítsuk őket, hogy kérjenek segítséget és támogassuk „elesettségükben” őket. De segíthet egy őszinte beszélgetés, egy érzelmi és szellemi közelségben eltöltött félóra is, hisz minden férfi a születésétől kezdve a nőre figyel.
Nade mit is tehetünk a mindennapokban, a testben-lélekben egészséges férfiakért? Mivel ahogy szokták mondani a férfihoz a gyomrán keresztül vezet az út, fontos, hogy mit esznek. Néhány érdekesebb „férfias” alapanyag, mely segíthet az egészséges táplálkozásban: a pityóka: káliumban, kalciumban, vasban, magnéziumban gazdag; grapefruit: jótékonyan hat az emésztésre; spenót: antioxidánsban, folsavban gazdag; articsóka: a legmagasabb proteintartalmú zöldség; tojás: magas E-vitamin és szelén tartalma miatt csökkenti a krónikus betegségek kockázatát és ki tudna ellenállni egy jó rántottának?
Gomba: a benne található kalcium jó hatással van a csontokra és természetes antibiotikum is; görögdinnye: a legújabb kutatások szerint csökkenti az intenzív testmozgás utáni izomlázat; meggy: jó hatása van a szívre és a testsúlyra a benne található antioxidánsoknak köszönhetően; bab: kemény fizikai munkát végzőknek ajánlott, mert lassan szívódik fel, ugyanakkor az agyra is jó hatással van; kovászos uborka: 40%-kal növeli a szervezetben a szénhidrát elégetésének sebességét a savassága által.
A húsok közül néhány, amik jót tesznek a szervezetnek: vörös húsok tele vannak fehérjével, de a bennük megtalálható leucin és aminosavak segítenek az izomépítésben is; belsőségek közül javasolják a májat, ásványi anyag és vitamintartalma miatt; a kagyló, a rák, és a sok tengeri herkentyű kiváló cinkforrás – a cink fontos a szívnek és az izmoknak, hiánya szerepet játszhat a férfimeddőségben is.
Egy a lényeg szerintem: tartsuk észben a férfiak kedvenceit, gyengéit, és ha megérdemlik, – ha nem – kényeztessük, szeressük őket, hogy fiaink férfivá érjenek, és aztán a férfiak szeressenek minket, és minél tovább érezhessék magukat a „teremtés koronájának” mellettünk.
Boldog első férfinapot 2025-ben!