Boltvadász – Gyertyák, mécsesek, babonák és hiedelmek

November elseje az üdvözült lelkek emléknapja.

A gyertya-mécses eladási dobogóján a második helyet foglalja el ez az időszak. Ezért is szeretnék Önökkel megosztani néhány információt a gyertyáról.

Csaknem két évezrede használjuk ezt világító, melegítő, elcsendesítő, hangulatot varázsoló tárgyat. A mai Görögországban és Egyiptomban, már i.e. 3000 évvel megjelent, még Tutanhamon sírjában is találtak gyertyatartót.

Évszázadokig gyékényt használtak az elkészítéséhez (a növény puha belső részét megszárították, majd zsiradékba áztatták és hagyták megkeményedni). Az első faggyúgyertyákat a rómaiak öntötték i.e.500 környékén. Nagy Konstantin római császár a IV. században tette kötelezővé a templomi szertartásokon a gyertyák használatát.

A faggyúgyertya a középkor legelterjedtebb fényforrása volt. A 18.-19. században már újabb alapanyagokat is felfedeztek a készítéshez például a repcemag olaját, de érdekességként a cetek ondójából is vontak ki viaszos anyagot.

Az ipari forradalomnak köszönhetően az 1830-as években már óránként 1500 gyertyát is készített egy öntőgép. Ennek köszönhetően megfizethetőbbé, mindenki számára elérhetővé is vált. A század végére a faggyú helyett már parafint és sztearint (a faggyú egyik alkotórészét) használtak az előállításhoz. Azonban mint minden másnak, a gyertyának is vetélytársa akadt, az izzólámpában. Az elektromosság térhódításával inkább már csak díszítőelemmé vált ez a fajta fényforrás.

És akkor jöjjenek a kapcsolódó érdekességek: gyortya, gyercsa, dzsercsa – ez mind használatos volt a kis világító testecske megnevezésére; az európai uniós tagállamok 2022-ben 2331 millió euró összegben importáltak gyertyát; a feng shui szerint a gyertyák tűzelem-energiával töltik fel a teret; a Biblia alapján Logosznak, a Világ Fényének szimbóluma; fizikában a fényerősség alapegysége a kandela, ami latinul azt jelenti gyertya; 95%-ukat nők vásárolják; a magyar néphit szerint a mennyországban mindenkinek van egy égő gyertyája, ameddig az lángol, addig él az ember; még néptáncunkban is helyet kap, a gyertyás verbunkban.

Egész sor babona, hiedelem és varázslat kötődik még a gyertyákhoz, szerencsés és szerencsétlen is, de amit valószínű, hogy mindenki hallott már, hogy ha valaki cigarettáját vagy bármi egyebet gyertyáról gyújt meg szerencsétlenséget hoz, de azt már kevesebben, hogy ebben az esetben egy matróz meghal a vízen.

Akkor most álljon itt, ennek „igaz” története: anno amikor a tengerészek visszatértek útjaikról a szárazföldre, a téli időszakban valami jövedelem kiegészítést kellett keresniük, ezért sokan gyufakészítésbe fogtak.

Amikor az emberek gyufa helyett csak egy gyertyát használnak tűzgyújtásra, az azt jelentette számukra, hogy elvesztik téli munkájukat, mert nem kell majd annyi gyufa és éhen halnak. Ezt és mást is figyelembe véve a gyertyából mindent is kilehet olvasni: halált, időjárást, szerelmet, házasságot.

Az üzletekben kapható széles választékból mindenki meg tudja találni a számára megfelelő melegséget, fényességet, meghittséget jelentő gyertyáját. Használatukkor a szükséges, alapvető biztonságra mindig figyeljünk!

Kapcsolódó cikkek