Fürjtartásról és balkonkertészetről szólt a Padlizsán Piknik

Az ötéves Padlizsán utcai közösségi kert szeptemberi nyílt napján izgalmas kertészeti témák kerültek elő, hallhattunk a házi fürjtartás alapjairól, hasznosságáról, valamint a „Legyen Ön is balkonkertész!”  nyereményjáték fotópályázatának nyertesei is átvehették a díjakat Zombory Páltól, Zugló főkertészétől.

A kánikula ellenére sokan gyűltek össze a Padlizsán Kertben, ahol változatos gyerekprogramokkal, valamint zsíros kenyérrel, hozzá való friss zöldségekkel, aprósüteménnyel és frissítőkkel várták az érdeklődőket.

A kertészeti tanácsadást a hagyományokhoz híven Salamon Szilvia környezetmérnök, a Capsul Farm alapítója tartotta a balkon- és városi kertészkedésről, de bemutatta azt is, hogyan lehet egyszerűen laskagombát termeszteni otthoni körülmények között kávézacc segítségével. Továbbá egy érdekes témáról is szót ejtett: a házi fürjtartásról.

Miért érdemes otthon fürjet tartani?

A tojásuk nagyon egészséges. Méretre három-négy fürjtojás tesz ki egy tyúktojást, de a fürjtojás vitamin és ásványi anyag tartalma öt tyúktojásénak felel meg. Akinek tojásallergiája van, az általában a fürjtojásra nem érzékeny, tájékoztatta a hallgatóságot Salamon Szilvia.

„Nagyon csendes madarak, főleg, ha nincsen kakasunk, csak tyúkokat veszünk. Amúgy is kezes jószágok, és bírják a kinti tartást is, egy 1,5X1,5 méteres kifutóban lehet őket tartani.” – magyarázta a hallgatóságnak a szakember – „Vigyázni kell rájuk, mert sok veszély fenyegetheti őket a kertvárosban, ilyen többek között a nyest, a kóbor macska. Érdemes a ketrec fölé és alá, a földre hálót tenni. Naponta tojnak az év folyamán. Évente háromszáz tojást tojik egyetlen egy tyúk. Ha az embernek van 4-5 tyúkja, egy 2-3 fős családot szépen ellátnak tojással”.

Salamon Szilvia hozzátette, hogy a fürjek táplálása is egyszerű. Nagyon szeretik a kerti zöldeket, az összes gyomot, emellett a bogarakat is megeszik, de legjobban a darált magvakat kedvelik. A takarításuk sem igényel túl nagy munkát, hiszen ha a ketrec aljának egy részére homokot terítünk, a másik részét pedig beborítjuk fa-aprítékkal vagy szalmával, akkor havonta egyszer elég kicserélni az almot alattuk. Az alom a komposztot is gazdagítja.

Az előadás után dr. Pánczél Mária, a Zug Közösségi Kertekért Egyesület elnöke és Zombory Pál, Zugló főkertésze átadta a „Legyen Ön is balkonkertész!” fotópályázat győzteseinek a díjakat, a Borhy Kertészet által felajánlott egy-egy kültéri évelőt.

Az Önkormányzat egy átfogó pályázat keretében nyert európai uniós támogatást a kerttel nem rendelkező kerületi lakosok balkonkertészkedésének ösztönzésére. Májusban az ötven nyertes egy kertészeti workshop keretében, a két zuglói közösségi kertben elsajátította a balkonkertészkedés alapjait, és átvehette a pályázati partner Borhy Kertészet által biztosított balkonládákat, virágföldet és öt palántát. A pályázat lezárásaként az új balkonkertészek beküldték a fotóikat kertészkedésük eredményéről.

„Idén nagy sikerrel zártuk ezt a programot, mely az emberek kertészeti edukációját is megcélozta. Mindenkinek gratulálok, aki részt vett ebben a pályázatban, melynek csak nyertesei vannak.” –  Biztatta a résztvevőket a főkertész, aki nyolc díjat osztott ki.

Az első helyezett Beke Andrea volt, aki az értékelés szerint szép, fejlett palánták, dús fűszernövények, ápolt, buja környezet fotóját küldte be.

„A nyár eleje vállalható volt a balkonkertészetben. Amikor a hőhullámok jöttek, akkor vált nehezebbé a növények gondozása, mert az én teraszom eleve olyan fekvésű, hogy időnként a negyven fokot is elérte a hőmérséklet. Én már régebb óta kertészkedem a teraszomon, megfigyeltem, hogy melyik növény hol érezi jól magát. Figyeltem arra is, hogy egymásnak is adjanak árnyékot, és így sikerült szép növényeket nevelnem.”- mesélte lapunknak Andrea. „A kapott palánták közül a kakukkfű nem élte túl, de az oregánó nagyon jól érzi magát a paradicsomokkal együtt. Idén egyáltalán nem vettem paradicsomot, mert megtermeltem a teraszomon. Rengeteg fűszernövényem van, és idén elkerültek a poloskák is.”

Nagyon jónak tartja ezt a pályázatot, reméli, hogy jövőre is lesz hasonló kezdeményezés.

„Akik nem jutnak a közösségi kertben parcellához – én is várólistán vagyok itt a Padlizsán kertben – azoknak óriási lehetőség, hogy egy ilyen pályázat keretein belül egy közösséghez tartozhatnak” – tette hozzá az első helyezett.

Zombory Pál, Zugló főkertésze lapunknak elmondta, hogy örömmel töltötte el, hogy ilyen sokan pályáztak a „Legyen Ön is balkonkertész!” programra.

„Elismerésemet fejezem ki a résztvevőknek, akik a legjobb tudásuk szerint hajtották végre a feladatot. Ugyan nem mindenkinek sikerült jó termést elérni, de azért mindent elkövettek annak érdekében, hogy ez meglegyen. A lelkesedés sokszor többet ér minden másnál. Bízom benne, hogy jövőre is lesz erre lehetőség, és akár nagyobb létszámban is folytatódhat majd ez a kezdeményezés.”- zárta a beszélgetést a főkertész.

Kapcsolódó cikkek