Magyar Népmese Napja a ZIC-ben

Tilinkó, pásztorfurulya, duplafurulya, doromb kísérte Gregus László mesemondó varázslatos meséit, melyeket a Liszt Ferenc Általános Iskola másodikos és negyedikes tanulói hallgattak a Magyar Népmese Napjára rendezett mesedélutánon a Zuglói Ifjúsági Centrumban (ZIC).

E jeles napot Benedek Elek, a „nagy mesemondó” születésnapján, szeptember 30-án ünneplik országszerte 2005 óta a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére, célja pedig a népmesék és a bennük rejlő bölcsesség megőrzése és továbbadása az utókornak.

A „tekergő” mesemondó, Gregus László doromb szóval varázsolt mesés légkört a ZIC aulájában, majd A csirketojás című mesével kezdte, amelybe a gyermekeket is bevonta, majd rögtön következett Az elátkozott királykisasszonyról szóló varázsmese. Bemutatta és meg is szólaltatta a tarisznyájában rejtőző hangszereit, a pásztorfurulyát, amelyről a gyerekek szinte egymás szavába vágva találgatták, hogy hány lyuk van a hangszeren, kiderült, hogy összesen hat. Megmutatta hosszabb, ötlyukú furulyáját, a moldvai kavalt, amiről kiderült, hogy a levegő fújásával és szívásával is megszólaltatható, végül előkerült a tilinkó is.

Gregus László lapunknak elmondta, hogy 2011 óta mesél gyermekeknek és felnőtteknek, utóbbiaknak a kocsmákban is. Főleg a varázsmeséket, a hazugság vagy bolond meséket és tréfás meséket szereti. Az egyik kedvence a Rózsafiú és a Tulipánleány története.

A mesélés, a mesemondás egyidős az emberi kultúrával, hiszen amint megjelentek az első szavak, a történetmesélés vágya is elindult az emberben, vallja a mesemondó.

Az élőszavas mesemondásnak van egy varázsa, amit a mesemondó és a hallgatóság hoz létre együtt, fontos, hogy a mesélés ezen formáját és a népmeséket tovább örökítsük – magyarázta Gregus László.

Kapcsolódó cikkek