A klímaszorongás lényegéről, az éghajlatváltozás hatásairól nem elrettentő módon, hanem a megoldás lehetőségeit megmutatva tartott környezetvédelmi napot Klímaszorongás, környezetvédelem, pszichológia címmel a Lelki Egészségvédő Alapítvány Zugló Önkormányzata támogatásával a Zuglói Civil Házban.
A környezetvédelmi napot Rózsa András azzal a gondolattal nyitotta meg: „a 21. század kihívásai számosak és nagyok. Kihívásokat tartogat számunkra például a mesterséges intelligencia, a dezinformáció, a robotizációból fakadó társadalmi és gazdasági változások. De van két olyan témakör, amelyre kevesebb figyelmet szánnak, pedig legalább ennyire fontos: a klímaváltozás, és általában az emberek, a társadalom mentálhigiénés állapotának kérdései. Erről nagyon keveset beszélünk. Társadalmilag talán tabusítva is van a téma.” – mondta a polgármester. „Nagyon örülök minden olyan alkalomnak és minden olyan lehetőségnek, amikor fókuszba kerül az, hogy hogyan éljük meg mi emberek a társadalmi változásokat, ezeket a kihívásokat, valamint milyen hatással van ez ránk és gyermekeinkre. Nagyon örülök minden olyan lépésnek, amely a tudatosítás felé terel. Segít abban, hogy figyeljünk magunkra, figyeljünk arra, hogy hogyan élünk meg dolgokat és hogyan reagálunk, hogyan dolgozunk fel minket ért eseményeket, hogyan küzdünk meg ezekkel a kihívásokkal, melyek a mindennapjaink részei, vagy egyre inkább azok lesznek. A jövőben is az a feladatunk, hogy kiemelt figyelmet szánjunk ezeknek a témáknak, és segítsünk abban, hogy minél több emberhez eljussanak.” – zárta a beszédét a polgármester.
Fogarasi Lajos, az alapítvány ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy a rendezvényt azért hozták létre, mert a média, a sajtó és a filmek rengeteget foglalkoznak a klímaváltozással, de főleg csak riogatnak – fogalmazott az ügyvezető. „Azon töprengtünk, hogy a mi pszichológiai alapítványunk szakemberei tudnának-e ezzel a témával érdemben foglalkozni. Úgy gondoljuk, ha nagy a probléma, akkor a megoldás felé érdemes tendálni”- mondta Fogarasi Lajos. „Arra jutottunk, hogy az átlagember képes arra és számos lehetőség áll rendelkezésére, hogy a környezetét megváltoztassa, akár a szelektív szemétgyűjtéssel, az átgondolt vásárlásaival.”
Az esemény első kerekasztal-beszélgetése, melyet Fogarasi Lajos moderált, a klímaszorongás témájával foglalkozott, „A közös cselekvés hajtóerővé változtathatja a klímaszorongást” címmel Gellért Rita klinikai szakpszichológus, Kardos Judit pszichológus, személyközpontú tanácsadó és integratív hipnoterapeuta és Ujpál Zsófia, klinikai szakpszichológus, integratív terapeuta tárta a hallgatóság elé tapasztalatokon alapuló gondolatait. E téma azért is hangsúlyos, mert főleg a fiatal felnőtteket és a fiatal, kisgyermekes szülőket érinti.
A szakemberek tapasztalataikat megosztva elmondták, hogy a klímaszorongással, mint egyedi esettel még nem találkoztak, de más jellegű szorongásnál többször megjelent. A klímaszorongást vagy klímadepressziót a negatív jövőkép, vagyis a jövő miatti aggodalom váltja ki. A szorongást önmagát nem tekintik negatív reakciónak, mivel szakember segítségével ez segíthet hozzá a változáshoz, változtatáshoz.
Említették, hogy érdemes relaxációs technikákat elsajátítani, továbbá annak is utána nézni, hogy milyen pozitív hatása van a klímaváltozásnak: például új találmányok születtek, valamint a megnövekedett széndioxid hatására a föld zöldebb lett, a növények több levelet hoznak. De az együtt cselekvés, például a közös faültetés is jó módszer lehet arra, hogy a klímaszorongást csökkentse.
A tartalmas kerekasztal-beszélgetést követően „Éghajlatváltozás: megfigyelések, projekciók, hatások” címmel Kis Anna az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa főleg a hazai viszonyokra fókuszálva a megfigyelt éghajlati változásokat, valamint a jövőre vonatkozó szimulációkat tárta az érdeklődők elé. Kitért az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2024 tavaszán megjelent jelentése alapján a klímaváltozás hatásaira, melyek érintik többek között az élelmezést, egészségügyet.
Végül Hétköznapi környezetvédelem címmel Guba Ferenc előadásában a klímaváltozás realitásáról, a méhlegelőkről, a komposztálásról, az esővízgyűjtésről és a szúnyoggyérítésről, az autóhasználatról, a faültetésről, a napelemekről volt szó.
Az eseményen workshopokon és egy zenés műsoron – melyet a Rock and roll és retroshow az Odeion házibuli zenekar adott – vehettek részt az érdeklődők.