
A tenyérbe fordított hüvelykujjal és a ráhajtott négy másik ujjal azok a nők jeleznek titkon idegen embereknek, akiknek már nincs más eszközük, hogy kiszabaduljanak egy bántalmazó kapcsolatból. Aki ezt látja, ne forduljon el, merje hívni a 112-es telefonszámot, akár életet is menthet így. A családon belüli erőszak nem magánügy, ezért is indította útjára a Nem mondhatod? Mutasd! című plakátkampányát a Zuglói Közbiztonsági Non-profit Kft. (ZKNP), melyen hat nő szerepel az áldozatok segítségkérésének nemzetközi kézjelével.
Két évvel ezelőtt férfiak szóltak férfiakhoz a családon belüli erőszak elleni zuglói plakátkampányban, most hat nő adta az arcát, köztük Jaksity Kata műsorvezető, kommunikációs szakember, aki két évtizede önkéntesként küzd azért, hogy a négy fal közötti erőszak láthatóvá váljon, az áldozathibáztatás megszűnjön, az elkövetők büntethetők legyenek, a társadalom pedig észrevegye, hogy a családon belüli erőszak nem magánügy, komolyan vegye ezt az évszázadok óta létező jelenséget és közösen fellépjen ellene.
„Óriási előrelépés ez a kampány. A társadalmi beidegződéseket, mint hogy “a pénz számolva, az asszony verve jó” mondás is tükrözi, borzasztóan nehéz áttörni, de mi, még ha szélmalomharcot vívunk is, akkor is dolgozunk, hogy e szemlélet megváltozzon” – magyarázta Jaksity Kata, aki maga is egyik szervezője volt aktivistaként 2011-ben annak az aláírásgyűjtésnek, amelyben több mint kétszázezer aláírást gyűjtöttek össze, hogy végre a parlament külön törvényt fogadjon el a családon belüli erőszak elkövetőivel szemben. Viszont a kormány a mai napig nem ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, amely minden uniós ország számára kötelező és ennek a társadalmi problémának a kezelését segíti hatékonyan, jól bevált gyakorlatokkal. Kata szerint rendkívül fontos, hogy a szakemberképzés elinduljon az országban, mely segít a tragédiák megelőzésében, hiszen a terror alatt lévő nők és gyermekeik viselkedése egyértelműen mutatja a családon belüli erőszak jelenlétét.
„Vannak már pozitív jelenségek. Egy kaposvári nő egy üzletben mutatta meg a jelet, az eladó pedig azonnal hívta a 112-őt, a rendőrséget, akik azonnal a helyszínre érkeztek és őrizetbe vették a nővel lévő férfit” – Kata hozzátette, hogy a folyamat gyorsasága nagyon fontos: a bántalmazott nő végső elkeseredésében mert jelet adni, az eladó ezt értette, és nem fordult el, hanem azonnal cselekedett, a rendőrség nagyon rövid alatt a helyszínre ért, és szintén intézkedett.
„Azt érdemes megérteni, hogy ezeket a nőket a bántalmazóik olyan kontroll alatt tartják, oly mértékben elzárják a külvilágtól, hogy minden kapcsolatukat és a realitás érzéküket is elvesztik. Sokszor ez a jel az utolsó esélyük, hogy hangtalanul szóljanak a saját életük megmentése érdekében. Vannak olyanok is, akik még fel sem ismerték, hogy bántalmazó kapcsolatban élnek, hiszen a társadalmi retorzió sokszor elmarad, és ez azt az üzenetet közvetíti, hogy a bántalmazás elfogadható. Ezért létfontosságú az edukáció és azok a rendezvények, ahol akár egy hozzátartozó is megtanulhatja felismerni a jeleket a környezetében” – mondta a műsorvezető.
Adler Katalin, a ZKNP prevenciós koordinátorának szervezésében indult el két évvel ezelőtt az Erősebb NEM a családon belüli erőszak ellen című plakátkampány, melynek keretében hat férfi szólt a férfiakhoz. A kampány országos figyelmet kapott, ezért is kezdeményezte újra a ZKNP a most hat nőt szerepeltető plakátkampányt Szil Péter pszichoterapeuta és Kuszin Gábor pszichológus szakértői közreműködésével, a Békés Otthon program keretében, a BRFK támogatásával. A plakátok mellett – melyek első körben megállókban, majd az önkormányzat intézményeiben, később oktatási, egészségügyi és a lakosság által sűrűn látogatott épületekben lesznek kifüggesztve az év során – szórólapok is készülnek, melyeken bővebb információ szerepel arról, hogy ha bárki egy ilyen jelet észrevesz , akkor azonnal jelentse, adjon helymegjelölést és amennyire lehet személyleírást a jelzést mutatóról, és az őt kísérő bántalmazóról.
„Életet menthetünk ezzel, hiszen a statisztikák szerint minden héten egy nő párkapcsolati/ családon belüli erőszak halálos áldozatává válik Magyarországon. A számok azt mutatják, hogy a kapcsolati erőszak elszenvedőinek túlnyomó többsége (90-95%-a) nő, ezért is szerepelnek ők a plakátokon. A társadalmi normák, az ellátórendszer hiányosságai, a bántalmazó általi tudatos elbizonytalanításuk, elszigetelésük és anyagi kiszolgáltatottságuk miatt sokan nem tudnak kilépni a mérgező kapcsolatukból. Ez a jel egy végső segélykiáltás lehet, a társadalomnak pedig reagálni kell rá” – zárta a beszélgetést Adler Katalin.
Jaksity Kata mellett Renner Erika tapasztalati szakértő, Felföldi Csenge zuglói rendőrőrmester, Szinetár Dóra színésznő, Tóth Krisztina író, Zugló díszpolgára, valamint Veres Amarilla aranyérmes vívó paralimpikon, Zugló díszpolgára szerepel a plakátokon.