
Két ügyben is büntető feljelentést tesz Rózsa András polgármester – ezt jelentette be kedden reggel a Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató Zrt. (ZVK Zrt.) átvilágításának eredményéről Hadházy Ákossal, Zugló országgyűlési képviselőjével és Horváth Andrással, az átvilágítás irányítójával tartott közös sajtótájékoztatóján. Az elhangzottakból kiderült, hogy az önkormányzati tulajdonú társaságnál a közbeszerzések területén éveken keresztül rendszer szintű visszaélés történ és csak egy szűk csoport kaphatott megbízást a kerületi munkák elvégzésére.
“Az első adag csontváz kiesett a szekrényből” – mondta Rózsa András, aki tavalyi hivatalba lépést követően nagyarányú és átfogó átvilágítást rendelt el a ZVK Zrt.-nél, amely keretében a cég elmúlt két évi működését tekinteték át, de a feltárás kiterjedt a korábbi időszakra is.
“Rendszerszintű problémákat találtunk” – emelte ki a polgármester, hozzátéve, a korábbiakban a ZVK Zrt. a zuglói MSZP-s városvezetés befolyása alatt állt. A cég felügyeletét ellátó Hajdu Flórián szocialista alpolgármester Tóth Csaba, Zugló MSZP-s országgyűlési képviselőjének az egyik legközelebbi munkatársa volt. Az alpolgármester sógora, Baracskai Gábor 2014-től volt a ZVK Zrt. vezérigazgatója. Már az előző önkormányzati ciklusban látszott, hogy komoly problémák vannak a társaság működésével, az átláthatóság hiánya okozta a legnagyobb gondot, amely felszámolására már korábban is tettek lépéseket.
“A ZVK Zrt.-nél nem szimpla korrupciós ügyről van szó, ahol a közbeszerzési pályázat nyertese nem végzi el a munkát és a vállalkozó eltűnik a pénzzel. Itt rendszerszintű közbeszerzési problémákra derült fény” – jelentette ki a polgármester, megjegyezve: a dolgok mélyére nézve kiderült, hogy bizonyos külső cégek között összefonódás van és esetenként irányított közbeszerzés zajlott, ugyanis a benyújtott ajánlatokból egyértelműen látható volt, hogy mikor, ki nyerhette meg az adott tendert.
A városvezető szerint vélelmezhető, hogy a ZVK Zrt. számos esetben a közbeszerzési eljárás kikerülésére értékhatár alatt rendelt meg különböző munkákat, majd pótlólagos megrendeléssel fizette ki a végső árat. Ennek tipikus esete volt, amikor 49 millió 900 ezer forintért kapott megbízást az egyik vállalkozás, hogy ne lépjék át 50 millió forintos közbeszerzési értékhatárt.
“A vizsgált időszakban az építési és beruházási feladatokra a kerület összesen 6,8 milliárd forintot költött” – mondta Rózsa András, hozzáfűzve, ez nem azt jelenti, hogy ennyi pénz tűnt el, hanem ekkora az összege azoknak a megrendeléseknek, amelyek érintettek voltak a vizsgálatban. Az eddig elkészült anyaggal az átvilágítás nem fejeződött be, mert egyes szolgáltatások és a legnagyobb közbeszerzések, köztük a zöldfelületek fenntartása még most vannak górcső alatt, így a végösszeg meghaladja 8 milliárd forintot.
“Az elmúlt időszakban a csapatommal azon dolgoztam, hogy megtisztítsuk Zuglót és lezárjuk a kerületre árnyékot vető múltat” – fejtette ki Rózsa András kiemelve, nem elég föltárni a korrupciót, olyan rendszert kell létrehozni, amely garanciát és biztosítékot ad arra, hogy ilyesmi a városvezetés politikái színezetétől függetlenül többé ne ismétlődhessen meg. Ezért Hadházy Ákos javaslatára Zuglóban elsőként civil kontrollt vezettek be az önkormányzati tulajdonú cégeknél. Ez azt jelenti, hogy valamennyi társaság felügyelőbizottságába egy-egy civil is bekerült. Ezekre a helyekre olyan ismeretlen személyek pályázhattak, akinek nincs pártkötődésük. Ezen túlmenően a felügyelőbizottsági helyeket úgy osztották el, hogy minden pártnak legyen delegáltja benne a fékek és ellensúlyok meglétére. Emellett a ZVK Zrt.-nek új, a törvényi előírásokat szem előtt tartó közbeszerzési szabályzata készült.
“A ZVK Zrt.-nél folyó átvilágítás során előkerültek olyan ügyek is, amelyek kapcsán a Gazdasági Versenyhivatalnál kezdeményezett vizsgálaton túl feljelentést is kell tennünk” – emelte ki Rózsa András, megjegyezve: jelenleg két ilyen ügy van. Az egyik egy digitalizációs szerződés, amely arról szól, hogy egy vállalkozás bruttó 100 millió forintért társasházi dokumentumokat szkennel be. A másik pedig egy utcaseprőgép beszerzése, amelynél egyértelmű, hogy túlárazás történt.
Horváth András tájékoztatása szerint alapvetően a 2023-2024-es évet vizsgálták, azonban a feltárással vissza kellett menniük egészen 2017-ig, mert a ZVK Zrt.-nél ekkor alakították ki a visszaélésekre lehetőséget adó közbeszerzési rendszert. Az átvilágítást a Halász Ügyvédi Irodával együttműködve végezte. Az elkészült dokumentum olyan bizonyítékokat tartalmaz, amelyek alapján az önkormányzat a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulhat.
A közpénzből működő ZVK Zrt.-nél 2017-ben indult és egészen 2023-2024-ig alkalmazott módszernél valójában szó sem volt közbeszerzésről. Több szerződés is azt bizonyítja, hogy törvénysértő módon, különböző technikákkal részekre bontották a beszerzéseket, így a becsült érték mindig a közbeszerzési érték alá esett. Az eljárásnak egyfajta árfelhajtó hatása is volt, és megjelentek az úgynevezett alkotmányos költségek. A vizsgálat során az is kiderült, hogy a megrendelt munka minőségével problémák vannak, ezzel kapcsolatban is lehetnek feljelentések.
Horváth András elmondása szerint 2023-2024-re már olyan összegekre emelkedtek a keretszerződések, hogy a ZVK. Zrt. kénytelenek voltak közbeszerzéseket kiírni, azonban a korábbi technikák alkalmazásával itt is visszaéléseket történtek.
– Itt többről van szó, mint szabálytalanságról, ezek bűncselekmények – jelentette ki Hadházy Ákos, hozzátéve: a Horváth András által említett versenykorlátozás azt jelenti, hogy a szolgáltatást drágábban lehet elérni, így kevesebb pénz jut más fontos, a köz érdekeit szolgáló munkák elvégzésére. A politikus úgy vélekedett egy ilyen több év alatt kialakított rendszer lebontása nem könnyű feladat és sok időt vesz igénybe.
Újságírói kérdésekre válaszolva Rózsa András elmondta, bár jól körülhatárolhatók az ügy szereplői, mégis ismeretlen tettes ellen tesz feljelentést, mert a nyomozóhatóság feladata, hogy egyértelműen megnevezze a bűnösöket. A városvezető kijelentette, nem tudja megmondani, hogy az említett 8 milliárd forintból mennyi folyhatott el, de a 20-30 százalékos alkotmányos költséget figyelembe véve milliárdos lehet a kár.
A sajtótájékoztatón több kérdés is elhangzott Karácsony Gergely és Horváth Csaba, Zugló két korábbi polgármester felelősségét illetően.
Hadházy Ákos úgy vélte, egy ilyen ügyben büntetőjogi- és politikai felelősség is van. Szerinte Karácsony Gergelynek és Horváth Csabának egyaránt megvan a politikai felelőssége. Horváth Csaba esetén ennek meg is lett a következménye, tavaly nem választották újra. Az országgyűlési képviselő ismeretei szerint, bár Karácsony Gergely sokszor kötött rossz kompromisszumot, nem áll fenn büntetőjogi felelőssége.
Horváth András úgy ítélte meg, hogy a két korábbi polgármester csak bábu volt Tóth Csaba rendszerében. Politikai felelősségük elvitathatatlan, mert a kialakult helyzetben lemondhattak volna a tisztségükről és indoklásukban nyilvánosságra hozhatták volna, hogy mi zajlik a ZVK Zrt.-nél.