Ötven éves lett a Zuglóból indult táncházmozgalom

Ötven évvel ezelőtt Zuglóból indult a ma már „hungarikumnak számító” táncházmozgalom. Az ötven évvel ezelőtti első Sebő-koncert emlékére pedig április 4-én emléktáblát lepleztek le a néhai Kassák-klub homlokzatán.

„Alig ismertem rá az épületre” – mondta április 4-én reggel a többek között Kossuth-, Liszt Ferenc-, Prima Primissima-, Magyar Örökség- és Oscar-díjas magyar népdalénekes, Sebestyén Márta a néhai Kassák-klubot (ma Zuglói Ifjúsági Centrumot és Szabó Ervin Könyvtárat) megtekintve. „Akkoriban ez egy csúnyácska, lapos tetejű épület volt, most meg egy elegáns épület áll itt. Én radnótis gimisként akkoriban többet voltam itt, mint az iskolában, az első egyesemet is egy jól sikerült táncház után kaptam” – emlékezett vissza.

Ilyen emléke sok hatvan év körüli, vagy afölötti embernek lehetne, hisz a Sebő-együttes által elindított, illetve a Timár Sándor által tökélyre vitt élő tánctanítás nagyon sokakat vonzott a kerületbe. Még külföldről is látogatták akkoriban a Kassák-klubot, a dán turistáknak például erősen ajánlották, hogy budapesti útjuk során tekintsék meg ezt a helyet.

A táncházmozgalom azért különleges Zugló számára, mert ebben az esetben nem arról van szó, hogy lekövették volna a hazai vagy épp a nemzetközi trendeket, hanem Zugló a táncházmozgalom egyik bölcsője volt – mondta Horváth Csaba polgármester ünnepi köszöntőjében

Az emléktáblát április 4-én a polgármesterrel és Bitskey Bence kulturális tanácsnokkal közösen, a Sebő-együttes tagja, Barvich Iván és a zenekarral sokszor fellépő Sebestyén Márta leplezték le.

A magyar táncházmozgalmat korábban az UNESCO is felvette a szellemi kulturális örökségek listájára, így a zuglói Kassák-klub az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetétől is jelentős elismerést kapott.

Kapcsolódó cikkek